Amerikáner nagy kézi fúró
Adományozó: | Saját beszerzés |
Készítés ideje: | 1930 |
Tárgy típusa: | Fúró |
Leltári szám: | MUZ_32 |
Kiállítás helye: | Kecskemét szaküzlet |
Leírás
A képen látható tárgy egy nagy kézi fúró, amely Magyarországon "amerikáner" néven is ismert. Az amerikáner fúrók egy hagyományos kézi szerszámok, amelyeket főként fúrásra és lyukak készítésére használnak. Ezek a fúrók kézi erővel működnek, és általában egy forgó fogaskerék mechanizmussal vannak ellátva, amely mozgását a fogantyúval történő forgatással vezérli.
Az amerikáner fúrók erős és tartós szerkezettel rendelkeznek, általában fém anyagból készülnek, és a fogantyúval történő forgatás által a fúrófej mozgatását eredményezik. Ezek a fúrók sokféle méretben és típusban elérhetőek, hogy különböző méretű és típusú lyukakat lehessen velük fúrni.
A 1930-ban gyártott amerikáner fúrók a magyar ipar és szerszámgyártás egyik jellegzetes darabjai voltak. Az időben készült fúrók a kor technológiai színvonalával és a szakemberek igényeivel összhangban voltak. Az 1930-as években ezek a fúrók széles körben használt szerszámok voltak a faiparban, az építőiparban és más iparágakban.
Az amerikáner fúrók idővel továbbfejlődtek, és a modern elektromos fúrók és egyéb gépi fúróeszközök átvették a szerepüket. Azonban ezek a régi amerikáner fúrók emlékeztetnek minket az ipari fejlődés korai időszakaira és a kézi szerszámok jelentőségére a múltban.
Az amerikáner fúrógépek kifejlesztését és pontos feltalálóját nem lehet egyetlen személyhez vagy dátumhoz kötni. Az amerikáner fúrógép koncepciója azonban az 1800-as években jelent meg, és az idők során több különböző feltaláló és mérnök járult hozzá azok továbbfejlesztéséhez.
Az állítható fogókulcsokkal és más kézi szerszámokkal való munka során merült fel az igény egy olyan eszközre, amely könnyebbé és hatékonyabbá teszi a fúrási műveleteket. Az amerikáner fúrógépek korai változatai az 1800-as évek közepén kezdtek megjelenni, amikor különböző feltalálók és műhelyek dolgoztak a fogókulcs alapú fúrógépek kifejlesztésén.
Az egyik jelentős hozzájáruló az amerikáner fúrógépek fejlesztéséhez az angol feltaláló, Sir Joseph Whitworth volt az 1840-es években. Whitworth tervezett és gyártott egy állítható fúrógépet, amely az amerikáner fúrógépek korai változatainak alapjául szolgált.
Az amerikáner fúrógépek később további innovációk és fejlesztések révén váltak hatékonyabbá és sokoldalúbbá. Az ipari forradalom és a technológiai fejlődés további lehetőségeket kínált az amerikáner fúrógépek terén, és ezek az eszközök azóta is alapvető szerepet töltenek be a fúrási műveletek végrehajtásában különböző iparágakban és alkalmazásokban
Sir Joseph Whitworth (1803-1887) angol mérnök és feltaláló számos jelentős találmánnyal járult hozzá az ipari fejlődéshez. A pályafutása során elnyerte a "precíziós mérnök" címet, és híres volt tökéletességre törekvő munkamódszereiről.
Whitworth nevéhez fűződik a Whitworth menetrendszer, amely a csavarkötések és menetek szabványosítására szolgált. Ez a rendszer lehetővé tette a könnyebb, pontosabb és egységesebb csatlakozásokat az ipari gépekben és szerkezetekben. A Whitworth menetrendszer széles körben elfogadottá vált a 19. században, és ma is használatban van a csavarkötések területén.
Emellett Whitworth jelentős fejlesztéseket hajtott végre a precíziós gépek terén. Előmozdította a nagy pontosságú forgácsolás és megmunkálás technikáit, és az általa tervezett műszerekkel nagyobb precizitást lehetett elérni az ipari termelésben.
Whitworth nevéhez kötődik továbbá a Whitworth-ágy, egy speciális, magas precizitású marógép, amely különösen hasznos volt az acélgyártásban és a nehéziparban.
Sir Joseph Whitworth hozzájárulása a gépészeti és mérnöki területeken alapvető fontosságú volt. A fejlesztései és találmányai elősegítették a gyártási folyamatok hatékonyságát, a precizitást és az ipari szabványok kialakítását, amelyek azóta is alapvetően befolyásolják az ipari és műszaki területeket..
Kiállítás helye:
6000 Kecskemét, Kurucz krt. 28.
Telefonszám: +36 76 481 716
Email cím: kecskemet@gepesz.hu
Nyitvatartás:
- Hétfõ-Péntek
- 07.00-16.00
- Szombat
- 08.00-12.00
- Vasárnap
- ZÁRVA