Szakmai körökben hosszú ideje már elvitathatatlan tény, hogy a hőszivattyús hőtermelés igenis reális alternatíva a fosszilis üzemű energiaforrásokon alapuló fűtési berendezésekkel szemben. Hazánkban azonban eddig nem tudott jelentősebb teret nyerni (elsősorban a lakossági szegmensben) a megújuló energiaforrásokkal történő hőtermelés, mert a kWh-ra vetített energia-előállítás földgázzal sokszor olcsóbb volt egész évre vetítve (figyelembe véve a beruházási, illetve fenntartási költségeket is), mint hőszivattyúval.
A hosszútávú klímavédelmi EU-s célok, a különböző hazai támogatási programok és a kimondottan hőszivattyús üzemű berendezésekhez kínált speciális villamosáram tarifák ellenére sem robbant igazán be (eddig) a magyar piac. Alapvetően ezen nem is lehet csodálkozni: a felhasználók az „olcsó” energiaárak miatt egyszerűen nem voltak arra ösztönözve, hogy modernizálják rendszereiket. Mindez azonban – jelen ismereteink alapján – már csak a múlt, mert Magyarországon is erőteljes az a folyamat, amely elsősorban a földgáztól történő teljes függetlenedést célozta meg.
A nem lakossági kategóriába tartozó fogyasztók esetén a folyamat (kényszerből) már elindult, de több olyan ingatlantulajdonos is érintett, ahol már nem tartható az energetikai hivatal által (jelenleg) megadott átlagos éves energiafelhasználás. A lehetséges alternatívák közül sokszor a levegő-víz hőszivattyúk jönnek ki „nyertesen”, amelyek a hazai Vaillant palettán is évek óta elérhetőek már.
aroTHERM levegő-víz hőszivattyúk
A saját gyártású levegő-víz hőszivattyúk közül először a tisztán monoblokk felépítésű sorozat jelent meg 2014-ben. Ezt az aroTHERM split család követte 2019-ben, amit rá egy évvel a továbbfejlesztett monoblokk széria, az aroTHERM plus egészített ki. A jelenlegi palettán az utóbbi 2 modell képviseli a „tisztán” levegő-víz hőszivattyúk kínálatát, a következő főbb jellemzőkkel:
• Alkalmazott hűtőközeg: R290 (monoblokk), illetve R410a (split). Az osztott hűtési körű verziók is új, alacsonyabb GWP
értékű töltettel lesznek elérhetőek a közeljövőben
• Teljesítménytartomány: 5 és 12 kW között (A-7/W35-ös üzemállapot esetén). A monoblokk típusú berendezésekből a
10 & 12 kW-os verziók 3, illetve 1-fázisú verzióban is rendelhetők
• Alacsony zajszint: mindkettő termékcsalád kültéri egysége azonos gyártási platformon alapul, az éjszakai zajcsökkentési
funkció pedig még halkabbá teszi a berendezéseket
• Fali beltéri egység vagy hidraulikus torony: a split típusú hőszivattyúknál ez elengedhetetlen elem, ellenben a
monoblokk verzióhoz ez opcionális kiegészítő (VWZ MEH 97/6 hidraulikus modul vagy uniTOWER VIH QW 190/6 E
kompakt beltéri egység, beépített HMV tárolóval)
• Széles gyári tartozékkínálat: beépíthető szaniter tágulási tartály, hidraulikus és fűtési telepítő készletek
• Saját fűtési rendszerszabályozó nélkül is üzemeltethetőek: elsősorban a szimpla kialakítások esetén
A termékekről további (részletesebb) információk a vonatkozó telepítési gyorssegédletekben.
aroTHERM split | aroTHERM plus |
Fördős Norbert – termékmenedzser (Vaillant brand)
Vaillant Saunier Duval Kft.