Típus szerint lehet kazettás, légcsatornázható-, magasoldalfali-, vagy parapetes fan-coil:
A magasoldalfali fan-coil kivételével mindegyiknek létezik 2-csöves és 4- csöves változata is. A 4-csövesnek főként nagyobb épületek esetében van létjogosultsága, ha két külön rendszer van a fűtésre, illetve a hűtésre. Ezt például egy üvegfalakkal rendelkező nagy épület esetében az átmeneti időszakban lehet kihasználni. Ekkor előfordulhat, hogy az épület napsütötte része hűtést, míg az árnyékosabb oldala pedig fűtést igényel. 4-csöves fan-coil használata esetén meg van a lehetőség, hogy egy épületen belül egyidőben fűtés és hűtés is megvalósuljon (természetesen hőleadónként külön-külön). Ez esetben a primer körnek, tehát a hőtermelői oldalnak is alkalmasnak kell lennie erre a feladatra. Ez azonban nem gyakori eset országszerte, ezért inkább a 2-csöves változat az elterjedtebb.
Parapetes fan-coilok:
Parapetes fan-coilok esetében nem elég eldönteni, hogy 2- vagy 4-csöves legyen, azt is ki kell választani, hogy frontoldali- (MKH1-es), vagy alsó (MKH2-es) légbeszívású legyen. Ahogy az a nevéből kikövetkeztethető, ezeket a típusú hőleadókat leggyakrabban ablak alá, a parapetfalra szokták elhelyezni, azonban mindkét verzióhoz lehet kérni lábkészletet. Erre akkor lehet szükség, ha nem falra szeretnénk rögzíteni a fan-coilt. A frontoldali légbeszívású típus esetében meg van a lehetőség arra, hogy ne csak függőleges, hanem vízszintes pozícióban is elhelyezésre kerüljön. Ez esetben a mennyezetre szokták rögzíteni, ekkor a frontoldali rácson keresztül szívja be a helyiség levegőjét, míg a hőkezelt levegő pedig a mennyezettel párhuzamosan távozik a készülékből. Ennek előnye lehet hűtés esetén, hogy a Coanda-effektusnak köszönhetően a lehűtött levegő hozzátapad a mennyezethez, és csak távolabb kezd el keveredni az adott légtér melegebb levegőjével. Ennek köszönhetően jobb hőeloszlás valósul meg az adott helyiségben.
A fan-coilok kiválasztásánál a legfőbb szempont, hogy le tudja-e adni a kívánt teljesítményt. Azonban az nem mindegy, hogy ezt a teljesítményértéket milyen ventilátorfordulatszám mellett, milyen hőfoklépcsővel szeretnénk elérni. Ahogyan az sem mindegy, hogy hűtés esetén teljes- vagy érezhető teljesítményről beszélünk. A kettő között a különbséget a rejtett (látens) hő jelenti. A beltérben lévő páratartalom hőcserélőn való kondenzációjára fordítódik ez a hőmennyiség.
Az alábbi táblázatban hőszivattyús rendszerre jellemző hűtési, fűtési hőmérsékletekre láthatóak a teljesítmények 3 különböző ventilátorfokozatra.
Amennyiben kiválasztásra került a megfelelő fan-coil, már csak a kiegészítőket kell kiválasztani. A Gépész Holding szakáruházaiban lábkészlet, szelepkészlet, termosztát és csepptálca is megtalálható. (4-csöves készülék esetében a csepptálca tartozék.)
Szeker Balázs, termékmenedzser
Ép-Gépész Holding Kft.