Vaillant aroTHERM Split plus hőszivattyúk

  • MEGÚJULÓ ENERGIA,

      
  •   #1879  

 

5 év után a Vaillant márka hazai leányvállalata egy teljesen áttervezett és többféle beltéri egységgel kombinálható, osztott hűtőkörű levegő-víz hőszivattyúcsaláddal jelent meg idén februárban a magyar fűtéstechnikai piacon. Természetesen a fő ok az F-gáz rendelet első szigorítási fokozata, de számos egyéb érv is indokolttá tette a bevezetést.

Az Európai Unió (jelenlegi) célja 2050-ig elérni a teljes klímasemlegességet, ez az elkötelezettség pedig szükségessé teszi az üvegházhatást okozó gázok fokozatos kivonását. A hazai szaksajtó is több fórumon ismertette már a vonatkozó rendelet teljes tartalmát, amelyből a gyakorlati oldalra fókuszálva az első lépcsőt a bizonyos hőszivattyútípusokban felhasználható hűtőközegek GWP-értékének (ismételt) szigorítása eredményezi. Ennek következménye egy új, levegő-víz rendszerű hőszivattyú, az …

aroTHERM Split plus

Első ránézésre a VWL x5/8.2 AS kültéri egységek semmiben sem különböznek a tavaly megszűnt elődmodellektől. A megjelenés és a befoglaló méretek tekintetében ez az állítás alapvetően igaz, de a belső felépítés tekintetében számos fejlesztés történ. A 15 méteres ekvivalens csőhosszig elegendő, gyárilag betöltött hűtőközeg (R32) teljesen megfelel az érvényben lévő F-gáz rendelet előírásainak, újdonság azonban, hogy a maximális csőhosszúság mellett sem kell olajcsapdákat készíteni a hűtőköri csővezetékekben (ahogyan a rezgéscsillapítást szolgáló hurkokat sem).   

Vaillant aroTHERM Split plus osztott hűtőkörű kültéri egység

1. ábra: aroTHERM Split plus VWL x5/8.2 AS osztott hűtőkörű kültéri egység

A Vaillant rendszerszabályozókkal, illetve azok opcionális bővítőmoduljaival a kommunikációs platform továbbra is a 2007 óta jól ismert eBUS, ellenben a gyorsabb adatcsere érdekében a kül- és beltéri egység között immáron a Modbus-protokoll létesít kapcsolatot. Az 5 & 7 kW-os névleges fűtési hőteljesítmény továbbra is A-7/W35-ös üzemállapot mellett értendő, bármilyen elektromos rásegítőfűtés nélkül. A legjobb hatásfok és komfortszint elérése érdekében feltétlenül szükséges a sensoCOMFORT VRC 720/3 időjáráskövető rendszerszabályozó használata.

uniTOWER Split plus VWL x8/8.2 IS hidraulikus toronytípusok

Elsősorban az újépítésű, normál HMV-szükségletekkel rendelkező családi házak esetén lehet ideális választás a beépített használatimelegvíz-tárolóval ellátott új uniTOWER Split plus VWL x8/8.2 IS hidraulikus toronytípusok valamelyike. A szelektálás első lépése a kültéri egység fűtési teljesítménye (A-7/W35 üzemállapotban), majd ezt követi a felszereltségi verzió:

  • VWL x8/8.2 IS – standard típus

  • VWL x8/8.2 IS S5 – bázis készülék

Vaillant uniSTORE Split plus kompakt beltéri egység

2. ábra: magas szériafelszereltségű uniTOWER Split plus kompakt beltéri egység

A leginkább szembetűnő újdonság az érintőgombos, magyar nyelvet is tartalmazó kezelőmező, amelyet a magyar piac először 2021. tavaszán láthatott a jelenleg is elérhető ecoTEC IoniDetect kondenzációs gázkészülékek esetén. A kalorikus kör alkotóelemei teljesen azonosak a következő alfejezetben bemutatott hidraulikus állomástípusokban felhasználtakkal, ezért ebben a részben csak az áttervezett HMV-tárolóra helyeződik a fókusz. Jelentősen megnőtt (1,3 à 1,9 m2) a belső csőspirál fűtőfelülete, valamint az új tárolótöltési stratégia közel 35%-kal lecsökkentette a HMV-felfűtés időszükségletét. Egyetlen negatívumként csak azt lehet felhozni az uniTOWER Split plus esetén, hogy az előző sorozathoz képest a kompakt beltéri egységbe sajnos nem lehet a szaniter tágulási tartályt a burkolat alá beépíteni. A modern kor követelményeinek megfelelve azonban az összes hidraulikus torony gyárilag tartalmazza a myVAILLANT connect internetátjárót. Az igényes telepítők választása a magasabb szériafelszereltségű uniTOWER Split plus lesz, ugyanis ennél a verziónál nem kell külön gondoskodni a (karbantartási elzáró- és ürítőcsapokat tartalmazó) fűtési bekötőszettről, illetve a szaniter biztonsági szerelvénycsoportról. Az árra jobban érzékeny vevők választása ellenben az „S5”-verzió lehet (mert ez a készüléktípus nem tartalmaz belső mágneses szennyfogó szűrőt és telepítési bekötőszettet). 

VWL x7/8.2 IS hidraulikus állomástípusok

Abban az esetben, ha nincs lehetőség vagy igény az uniTOWER Split plus kompakt beltéri egység alkalmazására, a rendszerkialakítás függvényében kétféle fali hidraulikus állomástípusból lehet választani a kültéri névleges hőteljesítményének függvényében. A magasabb szériafelszereltség a monovalens megközelítés egységére (VWL x7/8.2 IS) igaz: a „kötelező” alkotóelemeken (fűtési tágulási tartály, kondenzátor, beépített elektromos rásegítőfűtés, fűtési szivattyú) túl gyári elem még az integrált mágneses szennyfogó szűrő, a fűtővíz térfogatárammérője (Vortex-szenzor) és a tároló rendszerű melegvíz-készítés 3-utas váltószelepe is (tároló NTC-vel együtt).

Vaillant aroTHERM Split plus hőszivattyúk hidraulikus állomása

3. ábra: az aroTHERM Split plus hőszivattyúk hidraulikus állomása

A fali hidraulikus állomás gyári tartozéka még a fűtési előremenő/visszatérő kör golyós elzáró- és ürítőcsapjait magában foglaló karbantartó bekötőszett, valamint a távoli elérés biztosításának internetátjárója, a myVAILLANT connect modul. A Vaillant Csoport tervezőmérnökei gondoltak arra a felhasználási esetre is, amikor egy osztott hűtőkörrel rendelkező levegő-víz hőszivattyút egy hibrid-koncepció keretein belül (ideális esetben) eBUS-kommunikációra képes gázkészülékkel együtt kell üzemeltetni. Az ilyen jellegű felhasználáshoz a VWL x7/8.2 IS modulok „S1’-verzióját kell kiválasztani, mert ebben a hidraulikus állomástípusban nincs mágneses szennyfogó szűrő, Vaillant internetátjáró, integrált elektromos rásegítőfűtés és telepítési csapkészlet sem.

 

Fördős Norbert – termékfelelős
Vaillant Saunier Duval Kft – Vaillant brand 

LOGO