A mai fénytechnika megszámlálhatatlan lehetőséget és ötletet kínál. A kivitelezésnél azonban fontos az átgondolt tervezés, ami elegendő dugaszoló aljzattal és fali kiállással kezdődik.
A helyiség először egy jó alapvilágítást kap, ami egy kapcsolóval közvetlenül az ajtók mellett működtethető. Ezután foglalkozunk a kívánt atmoszférával: speciális fénybe borítjuk a műtárgyakat, olvasósarkokat, társalgókat és munkaterületeket és különböző világossági fokozatokkal kontúrokat kölcsönzünk a helyiségnek. Ez utóbbit tehetjük szpot- és fali lámpákkal, csillárokkal és halogén lámpával, asztali- és állólámpával.
Közvetlen és közvetett világítás
A közvetlen fény – mint például egy gyertya lángja – kellemes érzéseket vált ki, megvan azonban az a hátránya, hogy ernyő hiányában szűrés nélkül jut a szembe.
Ez okból kellene előnyben részesíteni a közvetett fényt, tehát egy ernyővel ellátott fényforrást, amely a falakról és a mennyezetről visszatükröződik.Ahhoz, hogy a fény a lehető legszélesebb kúpot vesse, a megvilágított felülettől megfelelő távolságba kell felszerelni a lámpát. A falikarokat ezenkívül 170 cm-től felfelé kell felszerelni, hogy a fényforrás szemmagasság fölött legyen. A falikarok kis alapterületű vagy belmagasságú helyiségekbe pontosan megtervezve használandók, másként nem fejtik ki a kívánt hatást.