Természetesen erre semmi szükség, hiszen ezesetben sosem lenne befejezve egy ház gépészeti rendszere. Azonban időközönként nem árt ezt is, mint minden mást felújítani, átalakítani. Ez általában – jó esetben – kimerül a kazáncserében. Az elavult, gazdaságtalan kéményes kazán vagy cirkó helyére, új kondenzációs készülék kerül. Persze ez se ilyen egyszerű, mert kéményt kell bélelni hozzá, amit a szakhatósággal engedélyeztetni kell, talán még gázterv is szükséges és mindezeket egy arra jogosult kivitelezővel kell elvégeztetni. Fontos azonban, hogy ezeket a munkálatokat – mivel engedély kötelesek – csak hivatalosan, arra jogosultsággal rendelkező szakemberrel végeztessük. Ellenkező esetben a szolgáltató kemény büntetéseket róhat ki, de akár a szolgáltatást is megtagadhatja. Nem beszélve a szakszerűtlen kivitelezésből eredő egyéb anyagi és élettani veszélyekről.
Természetesen egy fűtési rendszernek csak az egyik eleme a hőtermelő, jelen esetünkben a gázkazán. Ezen kívül még számos eleme van egy fűtési rendszernek.
Ha valaki a legolcsóbb és legegyszerűbb módját szeretné választani a fűtési rendszer korszerűsítésének, akkor kezdje a termosztátokkal. Ha a radiátorokon nem termosztatikus szelepek vannak, akkor azokat le kell cserélni olyan kivitelűre, amire termosztatikus fej szerelhető és ezeket fel kell helyezni. Ezt egyébként már a panel és társasházi lakásokban is folyamatosan végzik. Erre számos gyártó kínál megoldást. A Gépész Holding ezek közül több félét is forgalmaz. Megtalálhatók a palettán a FixTrend termékcsalád szelepei, melyek akár szettben – radiátorszelep, visszatérőszelep, termosztátfej – is megvásárolhatók, így gazdaságosabban juthatunk a termékhez. De más gyártók termékei, mint pl. a Herz, Comap, Honeywell is megtalálhatók a szakáruházakban. Ezzel egyidőben célszerű a központi – szobai – termosztátot is lecserélni. A régi elavult termosztátok sokat csalhatnak. Ez azt jelenti, hogy a beállított értéknél akár 1-2°C-al is eltérhetnek pluszban és mínuszban is. Így előfordulhat, hogy fázunk, de az is lehet, hogy túlfűtjük a lakást. Ezen kívül, egy gondosan beállított időprogrammal jelentős energiát spórolhatunk meg, ha a lakást csak akkor fűtjük komfort hőmérsékletre, mikor benne tartózkodunk. Erre szintén számos gyártó terméke kínál tökéletes megoldást. A Gépész Holding forgalmazásában a neves kazángyártók saját termosztátjai – Baxi, Bosch, Vaillant, Saunier Duval – is megtalálhatók, de olyan termékek is, melyek kazán típustól függetlenek, mint pl. a Delta, Siemens, Honeywell.
Következő rendszerelem a hőleadó, ami lehet radiátor, vagy felületfűtés, ill. a kettő kombinációja. Ezeknek az elemeknek a cseréje viszonylag ritkán indokolt. Leginkább akkor cserélünk le egy radiátort, ha az kilyukadt, megsérült, vagy valami miatt rossz helyen van. A felületfűtés – padlófűtés – csöveit pedig nem is lehet cserélni. Tehát ezek leginkább akkor kerülnek átalakításra, ha az egész épületet felújítjuk, átalakítjuk. Természetesen ilyen esetben már célszerű a legjobb megoldásokat alkalmazni, hogy a következő 10-50 éveben ne legyen rá gondunk… amennyiben lehetséges, javasolt minél több felületfűtést – padló, fal, mennyezet – kialakítani. Ez mind komfort, mind gazdaságossági szempontból javasolt. De ha nincs rá mód, vagy mindenképp ragaszkodunk a radiátoros fűtéshez, akkor tökéletes megoldás a FixTrend acéllemez lapradiátor, melynek bevonata nanokerámiás technológiával készül. Persze mindenképp tegyünk rá termosztatikus szelepet is!
Ha ilyen nagyfokú átalakításba kezdünk, akkor célszerű a fűtési csöveket is kicserélni. A mai igények egy felújítás során, hogy nem lássunk csöveket. Erre tökéletesen alkalmasak a korszerű technológiával készülő, hosszú élettartamot biztosító különböző műanyag és kompozit fűtési csövek. Megfelelő átmérőválasztékkal, akár előszigetelt kivitelben is megtalálhatók a Concept termékek, de széles idomválasztékkal elérhető az Uponor, a Rehau vagy a Comap gyártók rendszerei is.
Forgács Péter
Épületgépész mérnök